Zarządzaj swoimi podatkami

ryzyka-podatkowe

Doradca podatkowy? A po co?

Do doradcy podatkowego przychodzimy najczęściej, gdy mamy jakiś problem z urzędem skarbowym. Sytuacja jest wtedy bardzo nerwowa. Po pierwsze mamy mało czasu, gdyż terminy urzędowe są bardzo krótkie. Po drugie jesteśmy słabo do nich przygotowani. Po trzecie mamy coś ważniejszego do zrobienia dokładnie w tym samym czasie. Brzmi znajomo, prawda?

Z bieżącej współpracy z doradcą podatkowym korzystamy dużo rzadziej, ale na szczęście już coraz częściej. Jakie mogą być z tego korzyści? Dla każdej firmy inne, gdyż każda ma inne potrzeby. Redukcja stresu w opisanej sytuacji jest oczywista. Mogą jednak być również inne korzyści.

Doradca podatkowy w firmie usługowej

Jeden z naszych klientów, prowadzący działalność w zakresie wynajmu mieszkań zmuszony był do restrukturyzacji swojego biznesu na bardzo wczesnym etapie i sprzedaży praw do zakupu niektórych nieruchomości od dewelopera.

Miał już podpisane umowy przedwstępne, mieszkania były gotowe do odbioru, ale nie mógł sfinalizować transakcji z uwagi na brak środków finansowych. Analiza polskich przepisów podatkowych wskazywała, że transakcja powinna być opodatkowana pełną stawką podatku VAT (wówczas 22%), gdyż nie znajdowała się na liście usług opodatkowanych stawką obniżoną stosowaną dla budownictwa mieszkaniowego (7%). Potwierdził to również Dyrektor Izby Skarbowej w pierwszej wydanej interpretacji.

Dokonaliśmy analizy przepisów wspólnotowych, a następnie właściwe zastosowaliśmy do sytuacji klienta. Pozwoliło nam to uzyskać dla niego korzystną interpretację podatkową, a klientowi bezpiecznie zastosować stawkę obniżoną i zaoszczędzić kilkaset tysięcy złotych.

Doradca podatkowy w firmie handlowej

Firma zajmująca się sprzedażą towarów działająca na terenie całego kraju zatrudniała przedstawicieli handlowych, którzy mieli bardzo duże obszary działania.

Z tego powodu często musieli korzystać z hoteli, gdyż nie mieli możliwości powrotu do domu na noc. Ponieważ cały czas znajdowali się na obszarze wskazanym w umowach, jako miejsce ich pracy, nie byli w podróży służbowej. Z tego powodu Minister Finansów stał na stanowisku w wydanej interpretacji, że zwrot kosztów noclegów powinien stanowić u przedstawicieli dochód do opodatkowania.

Poprowadziliśmy drogę odwoławczą i uzyskaliśmy korzystną interpretację dla klienta. Dzięki właściwemu zastosowaniu przepisów jego oszczędności wyniosły kilkanaście tysięcy złotych rocznie.

Doradca podatkowy w Twojej firmie?

To tylko dwa przykłady. Niektóre sformułowania w nich użyte mogą brzmieć obco, chociaż staraliśmy się napisać je możliwie najprostszym językiem. Sprowadzają się one do jeszcze prostszych pytań, które można sobie zadać:

 • Czy właściwie płacę podatki ?
 • Czy są jakieś zagrożenia podatkowe ? Jakie? Jak mogę je wyeliminować?
 • Czy są oszczędności, które mogę legalnie poczynić, a jeszcze o nich nie wiem ? Jeżeli tak, to gdzie ?
 • Jak przygotować transakcję/umowę, aby była bezpieczna od strony podatkowej?

Na te i inne pytania mogą pomóc znaleźć odpowiedzi specjaliści z THOMAS TAX sp. z o.o.

 • bieżąca obsługa podatkowa
 • przeglądy i audyty podatkowe
 • analizy ryzyk podatkowych
 • analizy i opinie podatkowe
 • szkolenia i warsztaty podatkowe
 • obsługa postępowań podatkowych
 • dokumentacja cen w transakcjach z podmiotami powiązanymi (cen transferowych)